Jak otworzyć własny tartak?

Jeśli chodzi o przemysł drzewny w naszym kraju, to nie można narzekać, że się nie rozwija, jednakże prawda jest taka, że tutaj mogą przetrwać tylko i wyłącznie Ci najlepsi, którzy znają się na rzeczy i potrafią prowadzić swój biznes. W tym wpisie postaramy się przybliżyć ewentualne koszty otworzenia tartaku.

Pamiętaj! Nie będzie łatwo!

Niestety, prawda jest taka, że nie jest to w żadnym wypadku prosty biznes. Na rynku panuje olbrzymia konkurencja, aczkolwiek w dużej mierze są to niewielkie, lokalne firmy, które nie mają jakiś szczególnie dużych klientów. Szacuje się, że takich największych przedsiębiorstw tartaków na rynku jest w granicach 1000.

Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się startować. Jeśli będziesz w stanie nawiązać kontakty biznesowe z dużymi klientami, to jak najbardziej, wszystko należy jednak jak najlepiej przemyśleć.

Koszty maszyn do tartaku

To jest przeszkoda zdecydowanie najtrudniejsza do przeskoczenia, bowiem koszty tego typu urządzeń są naprawdę bardzo duże. Dlatego też osoba, która zamierza otworzyć swój tartak, a nie ma zbyt wielkich środków, powinna rozejrzeć się po rynku wtórnym. Obecnie bez żadnych problemów można kupić bardzo dobrej jakości maszyny  używane, które z powodzeniem jeszcze posłużą. Z czasem, kiedy biznes zacznie się rozwijać można zacząć inwestować w nowe urządzenia od zachodnich producentów, które jeszcze lepiej spełnią swoje założenia.

Jakie maszyny kupować?

Wiele będzie także zależało od tego jakie masz plany odnośnie swojego tartaku. Czy ma to być niewielki biznes, świadczący proste usługi, czy może przedsiębiorstwo działające na szerszą skalę. Warto wiedzieć, że na samym początku może wystarczyć Ci prosty trak, który kupić można już za około 20 tysięcy złotych.

Inne maszyny, na które warto wydać swoje pieniądze to na pewno obrzynarka i strugarka. W tym wypadku również czeka Cię wydatek z rzędu 15-20 tysięcy złotych, oczywiście cały czas mówimy tutaj o maszynach używanych.

Kolejna sprawa to profesjonalny odciąg do trocin, bowiem bez niego również ciężko Ci będzie zachować jakikolwiek porządek.