Narzędzia stolarskie – jak je wybrać?

Piła tarczowa

Nie da się ukryć, że stolarstwo zdecydowanie poszło do przodu i obecnie zakłady produkujące meble czy zajmujące się ogólną obróbką drewna mają dostęp do bardzo ciekawych narzędzi, które warto wykorzystywać. Poniżej prezentujemy kilka takich najważniejszych, które mogą przydać się w każdej stolarni.

Narzędzia w zależności od podejmowanych działań

Warto wiedzieć, że nie sposób jest sobie nakupić różnego rodzaju narzędzi, bowiem obecnie wybór na rynku jest ogromny. Mamy szlifierki, wiertarki, obrabiarki, frezarki itd. Każde z tych urządzeń można spotkać w rozmaitych odmianach i o różnej mocy, która będzie różniła się od modelu zastosowań.

Jeśli nie zamierzasz wykonywać mocno skomplikowanych obróbek, które w jakiś sposób mogą znacząco obciążać maszyny, to nie ma co przepłacać za te o największej mocy. Niemniej jednak zawsze zwracać uwagę na to, od jakiego producenta kupujesz. Czasami lepiej jest trochę dołożyć i mieć zdecydowanie wysokiej jakości narzędzia.

Podział narzędzi stolarskich

Ogólny podział wygląda w taki sposób, że maszyny możemy wyróżnić elektryczne i pneumatyczne. W obu tych przypadkach można zauważyć liczne zalety, jak i również wady, bowiem wszystko w dużej mierze będzie zależało od ich zastosowania. Na pewno narzędzia pneumatyczne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od elektrycznych i zdecydowanie bardziej nadają się do pracy ciągłej. Wymagany jest jednak do nich kompresor oraz cała instalacja pneumatyczna, a to już nieco kosztuje.

Co warto kupić?

Odpowiednie obrabiarki to podstawa, szczególnie wtedy, kiedy zależy Ci na jak najdokładniejszej obróbce drewna. Jest to przeważnie koszt kilkunastu tysięcy złotych, niemniej jednak może Ci się dość łatwo zwrócić, o ile będziesz wiedział jak je efektywnie wykorzystywać.

Na pewno w żadnym warsztacie stolarskim nie może zabraknąć profesjonalnego odciągu do trocin i wiór. To  pozwoli Ci zachować czystość i porządek w warsztacie. Wióry nie będą miały się również szans dostać w bardziej newralgiczne miejsca obrabiarki.