Po co stosuje się odciągi do wiórów?

wióry

Są pewne narzędzia i maszyny bez których profesjonalny warsztat stolarski lub tartak się nie może obejść. Jeśli więc masz już maszyny do obróbki drewna, takie jak strugarka czy tokarka, to na pewno przyda się również odciąg do wiórów o stosunkowo dużej mocy, aby to wszystko odsysać. Dzięki temu zadbasz przede wszystkim o porządek i własną wygodę.

Stosowanie odciągów do wiórów

Otóż podczas obrabiania drewna na tokarce powstaje masa drobnych wiórów, które należy cały czas usuwać, aby nie dostały się one w bardziej wrażliwe miejsca frezarki czy strugarki. Do tego dochodzi wielki nieporządek w warsztacie. To właśnie tych dwóch rzeczy będziesz mógł uniknąć, kiedy zechcesz zastosować odciąg do wiórów.

Warto wspomnieć, że nie trzeba obecnie wydawać mnóstwo pieniędzy na dobry sprzęt, ponieważ odciągi do wiórów kosztują niekiedy poniżej 1000 zł. Oczywiście wiele będzie zależało jaki warsztat prowadzisz i jaka moc odciągu będzie Ci w ogóle potrzebna.

Stawiaj na jakość urządzeń

Pamiętaj, aby nie kierować się wyłącznie najniższą ceną, ale stawiaj na pierwszym miejscu jakość, jak i również uznanie producenta u którego dany odciąg kupujesz. Dzięki temu będziesz miał pewność, że maszyna będzie w stanie Ci posłużyć odpowiednio długo.

Obecnie masz do dyspozycji kilkaset różnych rozwiązań, które mogą się np. przemieszczać dzięki zamontowaniu podwozia jezdnego, co znacznie usprawnia ich mobilność i przesuwanie.

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub nie wiesz jaki odciąg się dla Ciebie będzie najlepiej nadawał, to najlepiej będzie, jeśli porozmawiasz z przedstawicielami wybranego sklepu, bowiem oni powinni Ci doradzić.